top of page
Zoeken

Het venijn van de Unilocatie zit in de staart!

  • Foto van schrijver: CPB Steenwijkerland
    CPB Steenwijkerland
  • 5 uur geleden
  • 3 minuten om te lezen

De laatste raadsvergadering van deze periode van 4 jaar was er niet een uit een boekje. Niet dat er veel onderwerpen op de agenda stonden maar wel een investering in een Unilocatie voor het voortgezet onderwijs. Een investering die de Raad met 27,7 miljoen in 2021 te groot vond. Dat was een te grote aanslag op onze investeringsruimte. De oplossing werd gevonden door SG Eekeringe niet meer uit te breiden maar gefaseerd te bouwen bij de RSG aan de Lijsterbesstraat waardoor over 10 jaar een doordachte en financieel verantwoorde Unilocatie zou ontstaan. De locatie aan de Stationsstraat zou dan niet meer door de school gebruikt worden.


Met de nieuwe coalitie kwamen nieuwe plannen die al snel duidelijk maakten dat we rekening moesten houden met een verdubbeling van de investering. De investeringskosten komen boven de € 50 miljoen te liggen. Maar schrijft wethouder Jongman: ā€˜Het schoolbestuur draagt hier financieel aan bij met een eigen bijdrage van € 5,1 miljoen’.


Maar wat is dan een eigen bijdrage. Daarover kregen we een uitleg die alle raadsleden verraste. De school draagt op enig momentĀ een bedrag van € 5,1 miljoen bij maar daarover moeten we nog afspraken maken. De school heeft dit geld niet en kan dit bij de start van de Unilocatie ook niet betalen. Jarenlang heeft het schoolbestuur gedreigd de eigen bijdrage in te trekken als er niet direct maar gefaseerd naar een Unilocatie gewerkt werd en nu blijkt dat de school niet heeft en dit ook moet lenen.


Wethouder Jongman schrijft: ā€˜We trekken hierin als gemeente en Simant als schoolbestuur samen op’. En inmiddels staan ze samen voor de deur van de bank om de financiering aan te vragen. Maar met de deurkruk van de bank in de hand zegt de voorzitter van het college van bestuur van de school plotseling: ā€˜Die 5,1 miljoen eigen bijdrage heb ik niet, die moet ik ook lenen. En die 4,1 miljoen rente over de komende 40 jaar kan ik niet betalen, die moeten jullie als gemeente maar betalen. Maar je kunt er van op aan dat de school ergens in de komende 40 jaar een bedrag van 5,1 miljoen gaat bijdragen. Ik weet alleen nog niet hoe’.


Bij welke bank zouden ze voor de deur gestaan hebben. Welke bank zou deze financieringsaanvraag omarmen en zeggen, hier heb je geld, het komt vast allemaal wel goed. Als fractie CPB zijn wij altijd van mening geweest dat je voor investeringen van deze omvang eerst moet sparen omdat de druk op de begroting anders te hoog wordt. De nu gekozen constructie van doordecentralisatie geeft de gemeente in haar begroting investeringsruimte maar de hoge lasten hiervan nemen toe en komen gewoon bij de inwoners van Steenwijkerland te liggen.


In 2021 hebben we als CPB het voorstel gedaan om gefaseerd naar een Unilocatie te gaan. Dat voorstel is omarmd door BGL, VVD en CU. Zij deelden onze mening dat er ruimte moet blijven voor andere projecten zonder lastenverhoging voor de inwoners. Met de nu gekozen doordecentralisatie blijft de ruimte voor andere projecten behouden. Helaas zult u als inwoner wel de lastenverhoging moeten betalen.


De totale kosten om deze Unilocatie van € 93,44 miljoen te realiseren drukken jaarlijks gemiddeld met € 2.336.000 op onze begroting. Geen enkele investering kent deze gigantische lasten. Met een eigen bijdrage van de school zou de investeringsruimte voor onze gemeente 9,2 miljoen hoger liggen voor de komende 40 jaar. Want over de eigen bijdrage van 5,1 miljoen hebben we geen enkele zekerheid hoe en wanneer deze afgedragen wordt.


Dus aan u de vraag: ā€˜Wat zou u doen met 9,2 miljoen’? Een zwembad in Vollenhove, een Bibliotheek in Steenwijk die voor iedereen goed bereikbaar is, een rondweg bij Blokzijl of Ossenzijl of een museum waar de historie van Steenwijk verteld wordt. Denkt u er maar niet over na want deze 9,2 miljoen is er niet voor beschikbaar.

Wilt u wel een verantwoord financieel beleid? Stem dan op 18 maart CPB.

Ā 
Ā 
Ā 

Opmerkingen


bottom of page